22. Jól hőszigetelni muszáj

A hőszigetelések piacán rengeteg új termék, építőanyag található. Sokszor azonban nehéz eligazodni ezek anyagok műszaki paraméterei, bedolgozhatósága, fogyasztói ára, és egyéb tulajdonságai között. Vizsgáljuk most meg azokat a szempontokat, amelyek a teljesítményelvű tervezés, valamint a jó kivitelezhetőség, és nem utolsó sorban a megfelelő (egyszerű) használat során talán a legfontosabbak.

Farsang Attila irasa a cellulozrostrol

Egy hőszigetelés rengeteg féle alapanyagból készülhet. Ismerünk természetes és mesterséges anyagúakat, vízre érzékenyeket, vagy éppen egészségre károsakat. Vizsgáljuk meg egy átlagos családi ház magastetője kialakítása során felmerülő problémákat, és keressük meg a jó megoldásokat!

Beépített tetőterek esetében gyakori probléma, már a tervezés során, hogy miként biztosítható a lakóterek és a kapcsolódó szerkezetek (!) hőszigetelése, hővédelme, hőtárolása, valamint légzárása.

Nem elég hőszigetelnünk, azt hatékonyan is kell tennünk

A hőszigetelő képesség elérését mindenki fontosnak tartja, elsősorban annak pénztárcára gyakorolt kedvező hatásai miatt. Sokan azonban ennek mértékével nincsenek tisztában. Sok esetben ez abban nyilvánul meg, hogy csak a minimálisan szükséges (éppen megfelelő) hőszigetelést építik be. Ez önbecsapás, hiszen a hőszigetelő anyag vastagsági növelése olyan kis többletköltséget jelent, hogy az egész hőszigetelési-munkafolyamat (szállítás, állványozás, elhelyezés, méretre vágás, hulladékelhelyezés) egyéb költségei mellett eltörpül. Nem elég tehát csupán hőszigetelnünk, hanem azt hatékonyan kell tennünk.

Olyan anyagok alkalmazására van szükség, amelyek minél vastagabb rétegben építhetőek be gazdaságosan, valamint hőszigetelő képességük erőteljes (a hővezetési tényező legalább 0,06 W/mK). Előbbit elsősorban lélegzőképes fóliák alkalmazásával, utóbbit pedig alacsony hővezetési tényezőjű anyagok alkalmazásával érhetjük el.  Ilyen anyag az újrahasznosított, környezetbarát, sók hozzáadásával (kártevők elleni védelem) cellulózrostból készült Thermofloc is (hővezetési tényező: oldalfal 60kg/m3, 0,04 W/mK, tetősík 45kg/m3, 0,035 W/mK, födém lazán fúja 36kg/m3, 0,03 W/mK,).

A cellulózrost hatalmas előnyei

Fontos felhívni  figyelmet arra, hogy a tetőszerkezetben alkalmazott faanyagok alakja (íve, görbesége), mérete (pontatlanság, síkfogasság), párhuzamossági problémái (széttartás, összetartás) miatt nagy előnye van Thermoflocnak más - méretre gyártott - hőszigetelésekkel szemben, hiszen a szórt technológiával történő felhordás miatt kitölti a teljes szarufa-közt (teljes keresztmetszetet), így kellően vastag és hatékony. Ez az előny jelentkezik íves tetőnél, amorf tetőformáknál, valamint olyan tetőzugok esetén (sarkok, vápák, búvóterek, és egyéb bonyolult tetőszerkezeti elemek közei), ahol más anyagok alkalmazása szinte lehetetlen. Emellett nincs hulladék, nincs vágási veszteség (ami gyakran a 10-15%-ot is eléri), ami nagyon gazdaságossá is teszi.

A hővédelem nemcsak a belső terek, de az azokat határoló szerkezetek védelme szempontjából is rendkívül fontos. Ha a szerkezeteket kisebb hőterhelés éri, akkor csak kis mértékben hőtágulnak, kevésbé mozognak. Ezzel elkerülhető a szerkezetmozgásokkal együtt járó repedések kialakulása, hézagok megnyílása, esztétikai és szerkezeti károsodások bekövetkezése. Ha hővédelmi szempontból minél több szerkezeti elem kerül „körülölelésre” annál jobb. A teljes szaruköz cellulózrostok által történő kitöltése egy optimális megoldás. Az anyag nehezen éghető tűzvédelmi besorolású (B2 és B1 Ausztria, B2 Németország, BKZ 5.3 Svájc).

Hőtároló képesség

A hőtároló képesség elsősorban a nyári túlmelegedés csökkentése miatt fontos. Gondoljunk csak bele, hogy hány tetőtéri lakás van ma Magyarországon, ahol a nagy nyári meleg miatt a lakóterek használhatatlanná válnak. A megfelelő hőtárolás nagyobb súlyú (sűrűségű) hőszigetelő, és egyéb anyagok alkalmazásával érhető el mivel a nagy hőtehetetlenség miatt az ilyen anyagok nehezen tudnak átmelegedni. A Thermoflocot kedvező hőkapacitása (C= 1944 J/kg/K) alkalmassá teszi a feladat ellátására. Szakaszos vagy időszakos (pl. fatüzelésű és átmeneti évszakban történő) fűtés esetén is jó szolgálatot tesz, hiszen a már felmelegített anyagok jó ideig sugározzák a hőt magukból, így gyors kihűlésre nem kell számítani. Ez a Thermofloc anyagnál még azzal is párosul, hogy a legkedvezőbb érték tetszés szerint beállítható (változtatható sűrűség), és nem csak a „boltban kapható” típusok alkalmazhatóak.

Légzárás és szigetelés – ne válasszuk szét!

Az energiafelhasználást (a veszteséget) erőteljesen megnövelheti a rossz légzárás. Ezt jól tömített szerkezetekkel, a hézagok mennyiségének csökkentésével tudjuk elkerülni. Mérési eredmények bizonyítják, hogy akár egy 1 mm széles, 1 méter hosszú rés is jelentős (akár 10-szeres) energiaveszteséget, többlet-energiafelhasználást jelenthet az adott helyiség szempontjából. Ez már több mint elgondolkoztató! Az ilyen hézagok feltérképezését, valamint a helyiségek vagy akár az egész lakás légzárásának mérésére légzárástesztek készíthetőek. Ilyen Blowerdoor® méréseket idehaza is végeznek. A hézagmentes felvitel, megbízhatóan elsősorban a szórt (kitöltő jellegű, de süllyedésbiztos sűrítéssel készített) pl. cellulózrost hőszigeteléssel végezhető.

Magyarországon kötelező minden használatbavételi engedély mellé energiatanúsítványt készíttetni (mindez tulajdonosváltáskor is szükséges lesz!). Az építész által kiállított tanúsítást célszerű az épület komplex vizsgálatával ellenőrizni, mert a kivitelező jártasságán fog múlni a gyakorlati megfelelőség. Emiatt fokozottan igazak a fentebb elmondott szempontok, hiszen mindenkinek elemi érdeke fűződik majd ahhoz, hogy energetikai szempontból remek teljesítőképességű ingatlana legyen (eladhatóság, gazdaságosság, energiatakarékosság).


Farsang Attila

Okl. építészmérnök, Okl. mérnöktanár, 
Okl. épületszigetelő szakmérnök, Okl. Európa-mérnök, Épületszerkezeti szaktervező (konstruktőr), 
Épületszerkezet- és épületfizikai szakértő, Műszaki ellenőr

Szerző: chauvin  2012.02.22. 14:21 2 komment

Címkék: energia cellulóz hőszigetelés tanúsítvány passzívház hőtechnika hőnyereség farsang terv cellulózrost

A bejegyzés trackback címe:

https://farsangterv.blog.hu/api/trackback/id/tr434171926

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

dend 2012.02.27. 12:10:36

Tisztelt Uram!
Magam is szemeztem ezzel a szigetelőanyaggal egy függőleges fal szigetelése kapcsán, viszont elbizonytalanított az, hogy a termék függőleges alkalmazásánál (állítólagosan) hajlamos idővel megereszkedni. Van ezzel kapcsolatban tapasztalata? Köszönöm!

chauvin 2012.02.28. 20:43:57

Tisztelt Uram!
Sallai Gábor vagyok, a blog szerkesztője, Attila munkatársa. Megkérdeztem a témában, és ezt válaszolta:

nem ereszkedik meg, amennyiben kellő tömörségű. ehhez több anyag kell bele, mint a födémbe (fal: min. 60kg/m3, födém: min. 36kg/m3). Ígyhát itt nem szabad spórolni. Ez az előírás más anyagra is igaz. Ezért történik meg, hogy üveggyapotból megveszik az olcsót, csak mert szép sárga (és általában az egyszerű tüzéptelepeken, vagy boltokban csak: 10kg/m3), és hamarosan összeesik, stb. Tehát nem ér semmit az ilyen. Lényeg: legalább: 60kg/m3 kell! ui: a cellulózrost könnyen bedolgozható, és nem csak a melóson múlik, hogy jól rakja-e be (üveggyapotnál, kőzetgyapotnál csak a melóson múlik).

üdvözlettel
Sallai Gábor
süti beállítások módosítása